Skip to main content
Cea de-a doua ediție a Școlii Europene Transregionale de Primăvară privind Justiția Climatică și Drepturile Omului s-a desfășurat cu succes la Orhei, în perioada 5–11 mai.

Școala Europeană pe Justiția Climatică și Drepturile Omului s-a desfășurat la Orhei

09/06/2025

Cea de-a doua ediție a Școlii Europene Transregionale de Primăvară privind Justiția Climatică și Drepturile Omului s-a desfășurat cu succes la Orhei, în perioada 5–11 mai. Evenimentul a consolidat rolul tot mai important al Republicii Moldova în discursul regional privind drepturile de mediu și promovarea dezvoltării durabile.


Organizată în colaborare cu Universitatea de Stat din Moldova (USM), cel mai recent membru al rețelei Global Campus, Școala de Primăvară, susținută de UE, a reunit studenți, apărători ai drepturilor omului și reprezentanți ai societății civile din Moldova și din regiunile învecinate și de extindere ale UE.

Desfășurată într-un cadru natural deosebit, la Complexul Turistic Codru, Școala a adunat 22 de participanți motivați, care au avut parte de o săptămână intensivă de învățare interdisciplinară și schimb de experiență, coordonată de echipa Departamentului de Dezvoltare a Capacităților al GC: Adriano Remiddi, Vukasin Pajovic și Larisa Barbu. Ediția din acest an a înregistrat o creștere semnificativă a numărului de participanți din Republica Moldova, precum și o implicare sporită a cadrelor universitare și experților locali – semn al unui interes tot mai mare pentru educația în domeniul drepturilor omului.

Programul a oferit un echilibru între expertiza internațională și cea națională. Printre lectorii afiliați rețelei GC s-au numărat Zoi Aliozi, Pim Martens, Samentha Goethals, Alma Midžić, Marina Șupac, care au colaborat cu profesorii USM: Rodica Iordanov, Irina Punga, Doina Cuciurca, Daniela Elenciuc și Steliana Clapco.

Pe lângă sesiunile academice care au abordat teme esențiale precum fundamentele justiției climatice, sănătatea planetei, ecocidul și responsabilitatea companiilor în guvernanța de mediu, Școala a adoptat o abordare practică, incluzând exerciții de simulare, lucrul în grup pe studii de caz și un atelier participativ Climate Fresk cu implicarea experților internaționali și a cadrelor USM.

O sesiune specială, organizată împreună cu Delegația Uniunii Europene în Republica Moldova, a fost dedicată politicilor climatice ale țării în contextul aderării la UE. La discuții au participat reprezentanți ai Ministerului Mediului, ai Delegației UE și ai societății civile, care au oferit perspective valoroase despre direcțiile de politică națională și provocările tranziției ecologice.

Participanții au vizitat și Parcul Național Orhei, alături de cadrele USM, pentru a descoperi biodiversitatea locală și importanța conservării acesteia. Săptămâna s-a încheiat cu vizionarea unui documentar despre ecocid, urmată de o discuție colectivă privind implicațiile asupra drepturilor omului în regiune și dincolo de ea.

Toți participanții au primit un certificat comun de absolvire, emis de Global Campus, GC Caucasus și Universitatea de Stat din Moldova. Unii dintre studenți au ales să redacteze un eseu final pentru a obține credite ECTS, în special cei care au participat în cadrul mobilității semestrului al doilea GC Caucasus.

Ajunsă la cea de-a doua ediție, Școala de Primăvară devine tot mai mult o activitate de referință pentru colaborarea academică și civică în promovarea drepturilor omului și a dezvoltării durabile în regiune. GC, USM și partenerii lor își propun să dezvolte această inițiativă ca pe un incubator educațional unic, cu impact de durată, capabil să încurajeze inovația și să contribuie semnificativ la tranziția verde durabilă a Republicii Moldova. Acest proiect face parte din programul GC Capacity Development.

Ultimele oportunități