Skip to main content

Agenda

8 MAI 2024
Locație: Parlamentul Republicii Moldova, Ștefan cel Mare și Sfânt 105

DataOraDescriere
8 Mai
spre seară
Iluminarea sediului Parlamentului Republicii Moldova în stilul drapelului UE, cu prilejul Zilei Europei 2024

ORĂȘELUL EUROPEAN LA CHIȘINĂU, 9 MAI 2024
Locație: Piața Marii Adunări Naționale

Data

Ora

Evenimentul

9 mai

11:45

Moderatorul prezintă agenda Zilei Europei

12:00

Deschiderea oficială a Orășelului European

12:10

Discursuri oficiale și declarații de presă:

 

·      E.S. Doamna Maia SANDU, Președinta Republicii Moldova;

 

·      Domnul Johannes HAHN, Comisarul european pentru buget și administrație.

13:00 – 17:00

Târg interactiv dedicat Orășelului European la Chișinău:

 

·      Aleea „Echipa Europa”: Statele membre ale UE își vor prezenta sprijinul pentru Republica Moldova, evidențiind asistența pe care o oferă. Ulterior, vizitatorii Orășelului European se vor putea bucura de o serie de activități interactive – rulete, chestionare, jocuri de provocare și multe altele – concepute pentru a atrage și a distra, oferind o perspectivă mai profundă asupra culturii și valorilor europene. Fiecare ambasadă a UE își va expune tradițiile și patrimoniul unic, permițând vizitatorilor să se cufunde în bogata tapiserie a diversității și unității europene.

 

·      Aleea „UE-Moldova: Împreună mai puternici”: proiectele finanțate de UE vor prezenta domeniile diverse de asistență oferite Republicii Moldova, ilustrând modul în care acestea aduc beneficii directe cetățenilor săi. Prin intermediul unor exponate interactive și al unor prezentări informative, vizitatorii vor avea o perspectivă asupra impactului tangibil al acestor inițiative asupra vieții de zi cu zi a cetățenilor moldoveni.

·      Pavilionul „Moldova Europeană”: pavilion al Guvernului și Parlamentului Republicii Moldova care prezintă activități interactive și informații despre parcursul european al țării.

 

·      Creează-ți o amintire de Ziua Europei 2024: stand foto dedicat tuturor vizitatorilor pentru a se fotografia în diferite formate.

 

·      Târgul organizațiilor societății civile: ONG-urile care implementează proiecte finanțate de UE vor prezenta rezultatele obținute și serviciile prestate în diverse regiuni ale Republicii Moldova.

 

·      Pavilionul dedicat activităților pentru copii:activități interactive și educative pentru copii de toate vârstele, organizate pe parcursul întregii zile, inclusiv:

 

o   Pictură pe față;

 

o   Jocuri de societate;

o   Concursuri de desen;

 

o   Asamblarea puzzle-urilor;

 

o   Activități sportive;

o   Spectacole de dans susținute de cluburile de creație ale copiilor în fața scenei principale.

·      Pavilionul destinat activităților participative pentru public:

12:45 – 14:15

o   Lansarea proiectului “Facilitarea unei Tranziții Verzi Incluzive în Republica Moldova” finanțat de Uniunea Eruropeană și implementat de PNUD Moldova.

14:30 – 15:15

o   „Recensământul: O privire asupra populației și caracteristicile ei de Ziua Europei” – evenimentul va include dialog deschis cu publicul, concurs cu premii, prezentări interactive: recensământul pe înțelesul tuturor.

15:30 – 16:30

o   Show cu experimente chimice destinat copiilor și prezentat Laboratorul Medical „Synevo”.

16:45 – 17:30

o   Curs de Prim Ajutor Medical: “Măsuri inițiale de prim ajutor, suport vital de baza, siguranța personală și manevre de dezobstrucție a căilor respiratorii superioare la adulti si copii”, prezentat de Laboratorul Medical Synevo.

 

·      Componenta „vârsta de aur”: sesiuni de masterclass pe teme legate de stilul de viață sănătos, muzică, dansuri pentru seniori și alte masterclass-uri tematice;

 

·      Zona gastronomică: o gamă delicioasă de delicii culinare din diferite țări ale UE va pune în valoare bucătăria și băuturile tradiționale.

 

·      Concert susținut în timpul zilei:

 

o   Lidia Isac, reprezentând cultura franceză;

 

o   Ansamblul de dans popular „Hecenii” (Moldova);

 

o   Euroclub-ul de la ULIM, reprezentând cultura Republicii Moldova;

 

o   Violonist român, reprezentând cultura românească;

 

o   Formația folclorică bulgară din Taraclia;

16:30 – 17:00

Concert susținut de doamna Tatiana Hajzušová, cântăreață de operă slovacă, acompaniată de un pianist slovac, oferit de Ambasada Slovaciei în Republica Moldova

17:00 – 18:00

Concert de tango la Palatul Republicii, oferit de Ambasada României în Republica Moldova

9 May

19:00 – 22:00

Concert dedicat Zilei Europei 2024: Europa ești TU!

 

Artiștii și formațiile care interpretează:

 

·      Ansamblul de cântece și dansuri populare „Fluieraș” împreună cu Adriana Ochișanu, Cornelia Ștefăneț și Nicolae Glib (Moldova)

 

·      Cristofor Aldea Teodorovici (Moldova)

 

·      Jānis Mažeiks, Ambasadorul Uniunii Europene

 

·      Lupii lui Calancea (Moldova)

 

·      Kalush Orchestra (Ucraina)

 

·      Satoshi (Moldova)

ORĂȘELUL EUROPEAN LA BĂLȚI, 19 mai 2024
Locație: Piața Vasile Alecsandri

Data

Ora

Evenimentul

19 mai

14:00 – 17:40

Deschiderea Orășelul European la Bălți și discursuri ale oficialilor

Târg interactiv dedicat Orășelul European la Bălți

 

·      Aleea „Echipa Europa”: Statele membre ale UE își vor prezenta sprijinul pentru Republica Moldova, evidențiind asistența pe care o oferă. Ulterior, vizitatorii Orășelului European se vor putea bucura de o serie de activități interactive – rulete, chestionare, jocuri de provocare și multe altele – concepute pentru a atrage și a distra, oferind o perspectivă mai profundă asupra culturii și valorilor europene.

 

·      Aleea „UE-Moldova: Împreună mai puternici”: proiecte finanțate de UE vor prezenta domeniile de asistență oferite Republicii Moldova, ilustrând modul în care acestea aduc beneficii directe cetățenilor. Prin intermediul activităților interactive și prezentărilor informative, vizitatorii vor afla mai multe despre impactului tangibil al acestor inițiative asupra vieții de zi cu zi a cetățenilor din Moldova.

 

·      Primăria mun. Bălți – în dialog cu publicul larg

 

·      Zona proiectelor locale

 

·      Creează-ți o amintire de Ziua Europei 2024: zonă dedicată tuturor vizitatorilor pentru a se fotografia în diferite formate.

 

·      Activități pentru copii: activități interactive și educative pentru copii de toate vârstele, organizate pe parcursul întregii zile, inclusiv:

 

o   Pictură pe față;

 

o   Jocuri de societate;

 

o   Concursuri de desen;

 

o   Activități sportive;

19 mai

14:30 – 17:40

Bălți – capitala talentelor! Concert susținut de artiști din regiune

19 mai

15:30 – 17:00

Zona vârstelor de aur: muzică și dansuri pentru seniori în Parcul Mihai Volontir din Bălți.

19 mai

17:40 – 19:30

Concert dedicat Zilei Europei 2024: Europa ești TU!

 

Concert susținut de: Satoshi (Moldova) și Pasha Parfeni (Moldova).

EVENIMENTE DEDICATE ZILEI EUROPEI 2024 ÎN REGIUNILE REPUBLICII MOLDOVA
8 – 26 MAI

Data

Ora

Platforma

Evenimentul

8 mai

15:00

Chișinău, Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă”
Adresa: Ion Creangă 1

Joc intelectual dedicat comemorării Zilei Europei

15 mai

Chișinău

Descoperiți brațul financiar al UE: prelegeri universitare despre Banca Europeană de Investiții și procesele sale de investiții

16 mai

09:30

Chișinău, Digital Park
Adresa: Mihai Viteazul 15

Eveniment de finalizare a proiectului „ Societatea civilă contribuie la dezvoltarea economică incluzivă și durabilă a țării”, finanțat de Uniunea Europeană și co-finanțat de Suedia

17 mai

Chișinău

Descoperiți brațul financiar al UE: prelegeri universitare despre Banca Europeană de Investiții și procesele sale de investiții

18 mai

10:00

Chișinău

Cursa Olimpică – organizată de Ambasada Franței și Comitetul Național Olimpic și Sportiv al Republicii Moldova

18 mai

11:30-15:30

Cahul

Maratonul EU4Cahul: Run for Youth – organizat de EU4Moldova: Programul „Regiuni-cheie”, finanțat de Uniunea Europeană și implementat de PNUD Moldova și UNICEF.

20 mai

09:45 – 12:30

Orhei, satul Burcuta, Complexul Turistic „Codru”

Ceremonia de inaugurare: „Prima Școală europeană de primăvară transregională în domeniul justiției climatice și al drepturilor omului”

26 mai

11:00 – 18:00

Ungheni, Piața Independenței

Festivalul Familiei – organizat de EU4Moldova: Programul „Regiuni-cheie”, finanțat de Uniunea Europeană și implementat de PNUD Moldova și UNICEF.

FESTIVALUL DE FILM ȘI CULTURĂ EUROPEANĂ
1-31 mai

Data

Ora

Platforma

Evenimentul

Chișinău, Biblioteca Națională a Moldovei
Adresa: 31 August 1989 78A

Expoziție tematică aniversară „30 de ani ai parcursului European al Republicii Moldova” – oferită de Biblioteca Națională a Republicii Moldova și Centrul Pro-European de Servicii și Comunicare (CPESC)

1-14 mai

13:00

Chișinău, Europe Café
Adresa: Alexei Şciusev 97

Expoziție de fotografie „Cei 20 de ani ai Slovaciei pe harta UE” – oferită de Ambasada Republicii Slovace în Republica Moldova

2 mai

13:00

Leova, Instituția Publică Liceul Teoretic „Constantin Spătaru”
Adresa: Ștefan cel Mare 58

Filmul „Niciodată să nu spui niciodată” în regia lui Braňo Mišík (2023) – oferit de Ambasada Republicii Slovace în Republica Moldova
Gen: Comedie, Dramă
Teme: Familie

7 mai

12:00

Chișinău, Muzeul Național de Istorie
Adresa: 31 August 1989, 121A

Filmul „Maluri ” în regia Luciei Tăut (2021) – oferit de programul UE „Măsuri de Promovare a Încrederii”, implementat de PNUD
Gen: Documentar
Subiecte: Istorie

8 mai

12:00

Chișinău, Muzeul Național de Istorie
Adresa: 31 August 1989, 121A

Filmul „A village defends itself” în regia lui Gabriela Zerhau (2019) – oferit de Ambasada Austriei în Republica Moldova
Gen: Dramă
Teme: Istorie

8 mai

14:00

Chișinău, Muzeul Național de Istorie
Adresa: 31 August 1989, 121A

Documentarul „Hallstatt – O viață între stânci și lac” – oferit de Ambasada Austriei în Republica Moldova
Gen: Documentar
Teme: Istorie

9 mai

18:00

Ungheni, Parcul Central „Micul Cluj”

„Poveștile lui Ion Creangă” (2021) – oferit de programul UE „Măsuri de Promovare a Încrederii”, implementat de PNUD
Gen: Animație
Teme: Familie

10 mai

12:00

Chișinău, Muzeul Național de Istorie
Adresa: 31 August 1989, 121A

Filmul „În numele pământului” în regia lui DK Welchman și Hugh Welchman (2023) – oferit de Institutul Polonez din București
Gen: Animație, Dramă
Teme: Istorie

10 mai

19:00

Ungheni, Parcul Central „Micul Cluj”

Filmul „O zi însorită” în regia lui Faouzi Bensaïdi (2019), Elveția – oferit de Europa Creativă MEDIA
Gen: Dramă, Scurtmetraj
Teme: Schimbări Climatice

10 mai

19:00

Chișinău, Teatrul fără Nume
Adresa: Sfatul Țării 18

Spectacol de flamenco – oferit de Compania Maqam și Ambasada Spaniei în Republica Moldova

11 mai

19:00

Ungheni, Parcul Central „Micul Cluj”

Filmul „Kokota: Insulița speranței” în regia lui Craig Norris (2016), Canada – oferit de Europa Creativă MEDIA
Gen: Documentar, Dramă, Scurtmetraj
Teme: Schimbări Climatice

12 mai

20:00

Ungheni, Parcul Central „Micul Cluj”

Filmul „Haiducul” în regia lui Leonid Gorohov și Iurie Catap (1985) – oferit de programul UE „Măsuri de Promovare a Încrederii”, implementat de PNUD
Gen: Animație
Teme: Istorie

14 mai

11:20

Chișinău, ASEM, Bloc F, of. 103
Adresa: Mitropolit Gavriil Bănulescu-Bodoni 61

Filmul „Maluri ” în regia Luciei Tăut (2021) – oferit de programul UE „Măsuri de Promovare a Încrederii”
Gen: Documentar
Subiecte: Istorie

15 mai

11:30

Bălți, Universitatea de Stat „Alecu Russo”
Adresa: Str. Pușkin 38

Filmul „Dodo” în regia lui Panos H. Koutras (2022), Grecia – oferit de Europa Creativă MEDIA
Gen: Comedie, Dramă, Romantic
Teme: Familie

16 mai

11:20

Chișinău, ASEM, Bloc F, of. 103
Adresa: Mitropolit Gavriil Bănulescu-Bodoni 61

Filmul „Copilăria lui Imad” în regia lui Zahavi Sanjavi (2021), Suedia, Irak, Letonia – oferit de Europa Creativă MEDIA
Gen: Documentar
Subiecte: Război, Copii

16 mai

11:30

Leova, Instituția Publică Liceul Teoretic „Constantin Spătaru”
Adresa: Ștefan cel Mare 58

Filmul „În numele pământului” în regia lui DK Welchman și Hugh Welchman (2023) – oferit de Institutul Polonez din București
Gen: Animație, Dramă
Teme: Istorie

16 mai

12:00

Fălești, Liceul Teoretic „Ion Creangă”
Adresa: Ștefan cel Mare și Sfânt 89

Filmul „Niciodată să nu spui niciodată” în regia lui Braňo Mišík (2023) – oferit de Ambasada Republicii Slovace în Republica Moldova
Gen: Comedie, Dramă
Teme: Familie

16 mai

15:00

Chișinău, Universitatea de Stat din Moldova, Aula „Regina Maria”
Adresa: Alexei Mateevici 60

Filmul „Varvara” în regia lui Anatol Durbală (2023) – oferit de programul UE „Măsuri de Promovare a Încrederii”, implementat de PNUD
Gen: Dramă
Teme: Familie

16 mai

13:20

Soroca, Liceul Teoretic „Constantin Stere”
Adresa: Dimitrie Cantemir 26

Filmul „Demonii bunicului meu” în regia lui Nuno Beato (2022), Portugalia, Spania, Franța – oferit de Europa Creativă MEDIA
Gen: Animație
Teme: Prietenie, Vindecare, Răzbunare

16 mai

14:00

Cahul, Universitatea de Stat „Bogdan Petriceicu Hașdeu”
Adresa: Piața Independenței 1

Filmul „Tigrul” în regia lui Andrei Tănase (2023) – oferit de Institutul Cultural Român la Chișinău
Gen: Aventură, Comedie, Dramă
Teme: Bazat pe situație reală

17 mai

10:00

Leova, Instituția Publică Liceul Teoretic „Constantin Spătaru”
Adresa: Ștefan cel Mare 58

„Poveștile lui Ion Creangă” (2021) – oferit de programul UE „Măsuri de Promovare a Încrederii”, implementat de PNUD
Gen: Animație
Teme: Familie

17 mai

13:30

Ialoveni, Biblioteca Raională „Petre Ștefănucă”
Adresa: Ştefan cel Mare 4

Filmul „Varvara” în regia lui Anatol Durbală (2023) – oferit de programul UE „Măsuri de Promovare a Încrederii”, implementat de PNUD
Gen: Dramă
Teme: Familie

17 mai

10:00

Ungheni, 7 grădinițe

„Poveștile lui Ion Creangă” (2021) – oferit de programul UE „Măsuri de Promovare a Încrederii”, implementat de PNUD
Gen: Animație
Teme: Familie

17 mai

11:00

Chișinău, AMTAP
Adresa: Alexei Mateevici 111

Filmul „Niciodată să nu spui niciodată” în regia lui Braňo Mišík (2023), oferit de Ambasada Republicii Slovace în Republica Moldova
Gen: Comedie, Dramă
Teme: Familie

17 mai

15:00

Ungheni, Palatul de Cultură
Adresa: Romană 9

Filmul „Tigrul” în regia lui Andrei Tănase (2023) – oferit de Institutul Cultural Român la Chișinău
Gen: Aventură, Comedie, Dramă
Teme: Bazat pe situație reală

17 mai

15:00

Chișinău, Universitatea de Stat din Moldova, Aula „Regina Maria”
Adresa: Alexei Mateevici 60

Filmul „Alcarràs” în regia lui Carla Simón (2022) – oferit de Ambasada Spaniei în Republica Moldova
Gen: Dramă
Teme: Familie

17 mai

20:00

Ungheni, Parcul Central „Micul Cluj”

Film „Any Day Now” în regia lui Hamy Ramezan (2020), Finlanda – oferit de Europa Creativă MEDIA
Gen: Ficțiune
Teme: Familie, Migrație

17-23 mai

13:00

Bălți, Teatrul „Vasile Alecsandri”
Adresa: Piața Vasile Alecsandri 1

Expoziție de fotografie „Cei 20 de ani ai Slovaciei pe harta UE” – oferită de Ambasada Republicii Slovace în Republica Moldova

18 mai

20:00

Ungheni, Parcul Central „Micul Cluj”

Filmul „Mikado” în regia lui Emanuel Pârvu (2021), România și Republica Cehă – oferit de Europa Creativă MEDIA
Gen: Dramă
Teme: Familie

19 mai

20:00

Ungheni, Parcul Central „Micul Cluj”

Filmul „Luxemburg, Luxemburg” în regia lui Antonio Lukich (2022), Ucraina – oferit de Europa Creativă MEDIA
Gen: Comedie
Teme: Familie

20 mai

09:40

Bălți, Universitatea de Stat „Alecu Russo”
Adresa: Pușkin 38

Filmul „Tigru” în regia lui Andrei Tănase (2023) – oferit de Institutul Cultural Român la Chișinău
Gen: Aventură, Comedie, Dramă
Teme: Bazat pe situație reală

20 mai

17:00

Chișinău, Universitatea de Stat din Moldova, Aula „Regina Maria”
Adresa: Alexei Mateevici 60

Filmul „Mūza“ în regia lui Agnė Marcinkevičiūtė (2023) – oferit de Ambasada Lituaniei în Republica Moldova
Gen: Documentar
Teme: Istorie, muzică

20 – 31 mai

Chișinău, Biblioteca Națională a Moldovei
Adresa: 31 August 1989 78A

Sesiuni interactive „Moldova Europeană: Procesul de aderare al Republicii Moldova la Uniunea Europeană pe înțelesul tuturor” – oferită de Biblioteca Națională a Republicii Moldova și Centrul Pro-European de Servicii și Comunicare (CPESC)

21 mai

18:00

Chișinău, Biblioteca Națională a Republicii Moldova
Adresa: 31 August 1989 Str. 78A

Expoziția „Franz Kafka la Praga”, oferită de Ambasada Austriei și Ambasada Republicii Cehe în Republica Moldova

22 mai

13:00

Chișinău, Universitatea Liberă Internaţională din Moldova (ULIM)
Adresa: Vlaicu Pircalab 52

Filmul „În numele pământului” în regia lui DK Welchman și Hugh Welchman (2023) – oferit de Institutul Polonez din București
Gen: Animație, Dramă
Teme: Istorie

22 mai

14:15

Soroca, Liceul Teoretic „Constantin Stere”
Adresa: Dimitrie Cantemir 26

Filmul „Miss Viborg” în regia lui Marianne Blicher (2022), Danemarca – oferit de Europa Creativă MEDIA
Gen: Ficțiune
Teme: Familie

22 mai

14:00

Leova, Instituția Publică Liceul Teoretic „Constantin Spătaru”
Adresa: Ștefan cel Mare 58

Filmul „Emigranții” în regia lui Erik Poppe (2021) – oferit de Ambasada Suediei în Republica Moldova
Gen: Dramă
Teme: Istorie

23 mai

15:00

Bălți, Universitatea de Stat „Alecu Russo”
Adresa: Pușkin 38

Filmul „Luxemburg, Luxemburg” în regia lui Antonio Lukich (2022), Ucraina – oferit de Europa Creativă MEDIA
Gen: Comedie
Teme: Familie

23 mai

11:00

Chișinău, Circul de Stat din Chișinău
Adresa: Circului 33

Eveniment de închidere – Ceremonia de finalizare a lucrărilor de conservare (prima etapă) la Circul din Chișinău – cu suportul programului UE „Măsuri de Promovare a Încrederii”, implementat de PNUD

23 mai

18:00

Bălți, Teatrul Național Vasile Alecsandri
Adresa: Piața Vasile Alecsandri, 1

Spectacol de teatru pentru adulți:
„Steaua fără nume” (M. Sebastian), prezentat de Teatrul „Nadejda Aronețkaia” din Tiraspol.

24 mai

12:00

Bălți, Teatrul Național Vasile Alecsandri
Adresa: Piața Vasile Alecsandri, 1

Spectacol de teatru pentru copii:
„Rățușca cea urâtă” (H. Andersen), prezentat de Teatrul „Nadejda Aronețkaia” din Tiraspol.

24 mai

18:00

Bălți, Teatrul Național Vasile Alecsandri
Adresa: Piața Vasile Alecsandri, 1

Spectacol de teatru pentru adulți:
„Ultimul iubit înflăcărat” (N. Simon), prezentat de Teatrul „Nadejda Aronețkaia” din Tiraspol.

26 mai – 31 iulie

10:00 – 16:30

Chișinău, Biblioteca Națională a Republicii Moldova
Adresa: 31 August 1989 Str. 78A

Expoziția „Ingeborg Bachmann – Scrierile anti război” oferită de Ambasada Austriei în Republica Moldova

25 mai

15:00

Chișinău, Cinematograful „Odeon”
Adresa: Mihai Eminescu 55

Filmul „Mitra” în regia lui Kaweh Modiri (2020), Regatul Țărilor de Jos – oferit de Europa Creativă MEDIA
Gen: Dramă
Teme: Crimă, Tristețe

25 mai

17:00

Chișinău, Cinematograful „Odeon”
Adresa: Mihai Eminescu 55

Filmul „Murina” în regia lui Antoneta Alamat Kusijanovic (2021), Croația, Slovenia – oferit de Europa Creativă MEDIA
Gen: Ficțiune
Teme: Familie, Tinerețe , Sexism

25 mai

19:00

Ungheni, Palatul de Cultură
Adresa: Romană 9

Filmul „Sirenele nu plâng” în regia lui Franziska Pflaum (2022), Austria – oferit de Europa Creativă MEDIA
Gen: Comedie
Teme: Independență, Lucru

26 mai

15:00

Chișinău, Cinematograful „Odeon”
Adresa: Mihai Eminescu 55

Filmul „Fata de mâine” în regia lui Marta Savina (2022), Italia – oferit de Europa Creativă MEDIA
Gen: Dramă
Teme: Sexism, drepturile femeilor

26 mai

17:00

Chișinău, Cinematograful „Odeon”
Adresa: Mihai Eminescu 55

Filmul „Cazul ciudat al lui Jacky Caillou” în regia lui Lucas Delangle (2022), Franța – oferit de Europa Creativă MEDIA
Gen: Fantezie
Teme: Natură, mituri

28 mai

08:15 -11:05

Ungheni, Liceul Teoretic „Alexandr Pușkin”
Adresa: Decebal 36a

„Poveștile lui Ion Creangă” (2021) – oferit de programul UE „Măsuri de Promovare a Încrederii”, implementat de PNUD
Gen: Animație
Teme: Familie

28 mai

15:00

Bălți, Universitatea de Stat „Alecu Russo”
Adresa: Str. Pușkin 38

Filmul „Mikado” în regia lui Emanuel Pârvu (2021), România și Republica Cehă – oferit de Europa Creativă MEDIA
Gen: Dramă
Teme: Familie

29 mai

08:00 – 09:10

Ungheni, Liceul Teoretic „Alexandr Pușkin”
Adresa: Decebal 36a

„Poveștile lui Ion Creangă” (2021) – oferit de programul UE „Măsuri de Promovare a Încrederii”, implementat de PNUD
Gen: Animație
Teme: Familie

29 mai

18:00

Orhei, Biblioteca Publică Raională „Alexandru Donici”
Adresa: Mihai Eminescu 4

Filmul „Maluri ” în regia Luciei Tăut (2021) – oferit de programul UE „Măsuri de Promovare a Încrederii”
Gen: Documentar
Subiecte: Istorie

30 mai

15:00

Bălți, Universitatea de Stat „Alecu Russo”
Adresa: Str. Pușkin 38

Filmul „Miss Viborg” în regia lui Marianne Blicher (2022), Danemarca – oferit de Europa Creativă MEDIA
Gen: Ficțiune
Teme: Familie

31 mai

18:00

Chișinău, Sala cu Orgă
Adresa: Ştefan cel Mare şi Sfânt 81

Concert de muzică maghiară, organist Dr. Kovács László Attila – oferit de Ambasada Ungariei în Republica Moldova

1 iunie

19:00

Chișinău, Teatrul Luceafărul
Adresa: Veronica Micle 7

Spectacolul de muzică „This is Europe” – oferit de Ambasada Regatului Belgiei în Republica Moldova

În orice moment online, pe linkurile furnizate în această secțiune

 

 

Filmulețe cu discuțiile documentate ale Goethe-Institut București, oferite de Ambasada Germaniei în Republica Moldova:

 

 

·      Rendezvous@Goethe despre patrimoniul cultural controversat
https://youtu.be/kS_s2qejsf0?list=PLioZS2BNhLN7yWMUHnU3pylZWXyWGwKgv

 

 

·      Rendezvous@Goethe cu un nou muzeu
https://youtu.be/Aiz_gwytXAg?list=PLioZS2BNhLN7yWMUHnU3pylZWXyWGwKgv

 

 

·      Rendezvous @Goethe cu echipa proiectului Teleleu
https://youtu.be/a8_oJnPUDMo?list=PLioZS2BNhLN7yWMUHnU3pylZWXyWGwKgv

1-2 June

Chișinău, Grădina Botanică
Adresa: Pădurii 18

Festivalul „Wine Picnic 2024”

Campania mass media dedicată inițiativei Echipa Europa

DataDescriere
9 – 31 Mai

Campanie media cu participarea Echipa Europa
TV / Radio / Portaluri media
Ambasadorii Statelor Membre ale UE vor oferi interviuri la televiziune și pe principalele portaluri web media.
Notă: Toate interviurile vor fi incluse în acest tabel, pe măsură ce acestea vor avea loc.

CAMPANIE DE INFORMARE PRIVIND ASISTENȚA ACORDATĂ DE UNIUNEA EUROPEANĂ REPUBLICII MOLDOVA

DataDescriere
9 – 31 Mai

Campanie media cu participarea proiectelor finanțate de UE și a beneficiarilor de asistență din partea UE
TV / Radio / Portaluri media
Această campanie are în vedere cooperarea și implicarea proiectelor finanțate de UE în comunicarea rezultatelor concrete către public, precum și prezentarea realizărilor beneficiarilor de asistență din partea UE.
Notă: Toate interviurile și emisiunile TV/Radio vor fi incluse în acest tabel, pe măsură ce acestea vor avea loc.

PRIVEȘTE ACUM: